Olej kokosowy – jak przygotować, walory odżywcze, przechowywanie

0
1832
Olej kokosowy – jak przygotować, walory odżywcze, przechowywanie

Olej kokosowy stał się prawdziwym hitem ostatniego sezonu. Polecany jest w kuchni, jako podstawowe źródło spożywanego tłuszczu, oraz w kosmetyce jako skuteczny i naturalny środek dla skóry i włosów, a wszystko dlatego, że wykazuje właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Pozyskiwany z miąższu kokosa olej został powszechnie okrzyknięty najzdrowszym spośród dostępnych olejów, więc nic dziwnego, że jego popularność znacząco wzrosła.

Olej kokosowy zawiera bardzo wysoką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych (około 90%) przez co przez długi czas był zaliczany do grupy tłuszczów niezbyt zdrowych, i stawiano go na równi między innymi z olejem palmowym, masłem oraz tłuszczem zwierzęcym. Dopiero po wielu badaniach zauważono, że wykazuje dobroczynne właściwości. Przede wszystkim olej kokosowy nie podnosi w znacznym stopniu całkowitego cholesterolu oraz frakcji LDL (najlepiej gdy jest najniższa) oraz zwiększa poziom frakcji HDL (dobroczynnej dla naszego zdrowia). Co więcej znajdziemy w nim około 44% kwasu laurynowego, który wzmacnia odporność organizmu oraz pomaga w walce z nadwagą. Ponadto olej kokosowy jest sycący, więc jeśli zjemy posiłek z jego dodatkiem, to szybko i na długo zaspokoimy swój głód. Zapobiegniemy w ten sposób podjadaniu między posiłkami oraz przejadaniu, a w konsekwencji w ciągu będziemy spożywać mniejszą ilość jedzenia a wraz z nimi kalorii, które później jakoś trzeba by było spalić.

Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można stosować go w czystej postaci do masażu ciała, gdyż wykazuje właściwości chłodzące oraz uspokajające. Ponadto nadaje się do demakijażu, z powodzeniem zastąpi krem odżywczy i tak naprawdę nadaje się do każdego rodzaju skóry. Dzięki temu cudownemu specyfikowi wspomożemy gojenie ran, gdyż zawiera w sobie kwas laurynowy, który działa bakteriostatycznie.

Na rynku istnieje bardzo duża różnorodność olejów kokosowych. Aby wybrać odpowiedni produkt, warto poznać jego właściwe parametry. Nic nie stoi też na przeszkodzie byśmy sami nauczyli się, jak go przygotowywać.

Zastanawiacie się jak? Już Wam tłumaczę!

Do wykonania własnego oleju kokosowego będziecie potrzebować dojrzałego brązowego (nie zielonego) kokosa. Na początek należy przekroić go na pół. Teraz przy użyciu tępego noża lub mocnej łyżki wyskrob z kokosa miąższ. Jest to dość trudne, więc odradzam używanie ostrych przyrządów kuchennych, bo możesz się poprostu skaleczyć. Gdy już uda Ci się wyciągnąć cały miąższ z kokosa, rozdrobnij go na mniejsze cząstki i umieść je w naczyniu. Przy pomocy blendera miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. W razie potrzeby, możesz dodać odrobinę wody.

Otrzymasz w ten sposób mleko kokosowe, które następnie przepuść przez filtr do kawy i wlej do słoja z szerokim otworem. Jeśli chcesz by płyn szybciej przechodził przez materiał, możesz go wycisnąć – wystarczy, że mocno ściśniesz filtr ze wszystkich stron. Powstały płyn odstaw na 24 godziny. Przez ten czas mleko kokosowe zdąży się oddzielić od oleju, a na powierzchni powstanie warstwa zsiadłego mleka. Czekaj do momentu aż właśnie ta wierzchnia warstwa stwardnieje. Cały proces możesz odrobinę przyspieszyć poprzez umieszczenie słoika w lodówce. Twoim kolejnym krokiem będzie wyskrobanie stwardniałej wierzchniej warstwy. To właśnie pod nią znajdziesz olej kokosowy w czystej postaci.

Olej kokosowy – jak przygotować, walory odżywcze, przechowywanie

Otrzymany olej najlepiej jest przechowywać w lodówce, bo dzięki temu zachowa swoją stałą konsystencję. Jeśli ktoś chce, to równie dobrze olej kokosowy można trzymać w temperaturze pokojowej, przy czym tutaj jego konsystencja będzie płynna. Co ważne, nie jełczeje tak szybko jak inne tłuszcze roślinne, więc nie musimy się martwić o jego przydatność.

Podsumowując, bez wątpienia własnoręcznie wykonany olej kokosowy jest najlepszym źródłem. Kupując gotowy produkt w sklepie nie będziemy mieć pewności co do jego wiarygodności i korzyści wynikających z jego stosowania. Dlatego warto się dobrze zastanowić, nim kupimy olej kokosowy, bo jego prawdziwe walory odkryjemy tylko w czystej postaci.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ