Który lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy wybrać?

0
967
lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

Ból głowy, zęba czy też gorączka mogą spotkać każdego. Po jaki środek uśmierzający ból i obniżający temperaturę sięgnąć w zależności od sytuacji? Które substancje są najpopularniejsze? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Najpopularniejsze substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby w swoim życiu gorączki, bólu głowy czy też innej nieprzyjemnej boleści, choćby w przebiegu chorób wirusowych czy podczas przeziębienia. Przyczyny oraz natężenie dolegliwości bólowych bywają bardzo zróżnicowane jednak nie zawsze mijają one samoistnie. Utrzymujący się ból potrafi negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Z kolei w przypadku długo utrzymującej się wysokiej temperatury ciała np. w przebiegu przeziębienia czy grypy, należy dążyć do jej obniżenia. W takich sytuacjach sięgamy najczęściej po tabletkę przeciwbólową lub przeciwgorączkową. Substancjami wykorzystywanymi najczęściej w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych są paracetamol oraz ibuprofen. Chociaż ich działanie jest do siebie zbliżone, warto znać dzielącej je różnice, aby móc zastosować odpowiednią substancję w zależności od konkretnej sytuacji.

Substancja łagodna dla żołądka

Jedną z substancji wykorzystywanych w celu zmniejszenia gorączki oraz złagodzenia bólu jest paracetamol – https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/paracetamol-500-mg. Substancja ta stosowana jest w celu zmniejszenia bólu różnego pochodzenia, gorączki w przebiegu na przykład grypy lub przeziębienia, któremu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Wykazuje ona cechy zbliżone do ibuprofenu, jednak w przeciwieństwie do niego pozbawiona jest działania przeciwzapalnego. Ponadto leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z zawartością tej substancji są stosunkowo łagodne i nie wykazują drażniącego działania na żołądek, co jest dobrą informacją szczególnie dla osób, które zmagają się z dolegliwościami ze strony tego narządu. Ta substancja przeciwbólowa stanowi dobrą alternatywę dla tych osób, które z różnych przyczyn nie powinny stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dodatkowe działanie przeciwzapalne

Inną popularną substancją czynną leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych jest ibuprofen. Należy on do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych.  Podobnie jak paracetamol, również ibuprofen charakteryzuje się dobrym działaniem uśmierzającym ból oraz obniżającym gorączkę i jest często wybierany w przypadku wystąpienia bólu różnego pochodzenia, m.in. bólu zębów, mięśni, głowy czy stawów. W przeciwieństwie jednak do tej pierwszej substancji, ibuprofen charakteryzuje się dodatkowym działaniem przeciwzapalnym. Wskazaniem do stosowania ibuprofenu są bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączce różnego pochodzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ