Kasza jaglana – właściwości lecznicze i wartości odżywcze

0
2500
Kasza jaglana – właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Kaszę jaglaną można zaliczyć do produktów, o których wielu z nas pewnie nawet nie słyszało, a więc trudno w ogóle mówić o jej wypróbowaniu. Otrzymuje się ją z nasion prosa, które już uprawiano w epoce neolitu. Kasza jaglana należy do produktów bezglutenowych, co tylko podkreśla jej wyjątkowość wśród zbóż. Ma mało skrobi, a dużo białka, które jest łatwo przyswajalne. Na tle innych kasz wyróżnia się także dużą zawartością cynku, żelaza oraz witamin z grupy B1, B2 oraz B6. Ponadto jest produktem łatwostrawnym, nie zakwasza organizmu, co więcej, pomaga w przywróceniu optymalnego pH i ma właściwości prebiotyczne.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że kasza jaglana nie uczula, gdyż nie zawiera glutenu. Dlatego o jej włączeniu do diety powinny pomyśleć przede wszystkim osoby chorujące na celiakię oraz na niedokrwistość.

Z pewnością kaszę jaglaną można nazwać fenomenalną alternatywą dla innych zbóż, która ma wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych.

Ochrona serca

Każdy z nas powinien dbać o swoje zdrowie, a w szczególności o serce. Kasza jaglana należy do grupy najlepszych produktów, które pomogą nam ochronić ten drogocenny organ. Kasza jaglana zawiera w sobie sporą dawkę magnezu i potasu, które obniżają ciśnienie krwi oraz sprawiają, że ryzyko ataku serca lub zawału jest o wiele niższe. Tym samym stanowi fenomenalny i co najważniejsze – naturalny sposób na ochronę układu naczyniowo-sercowego oraz może poprawić jego ogólne funkcjonowanie.

Zapobieganie cukrzycy

Niestety cukrzyca stała się bardzo poważnym schorzeniem XXI wieku i dotyka coraz większej ilości osób nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Uczeni przeprowadzili wiele badań i według ich wyników kasza jaglana dzięki wysokiej ilości magnezu odgrywa kluczową rolę w profilaktyce cukrzycy. Magnez tak naprawdę jest minerałem, który zwiększa efektywność receptorów insulinowych i glukozowych, a więc naprawdę odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu całego organizmu i sprawia, że mamy zapewnioną ochronę przed cukrzycę typu 2.

Regulacja poziomu cholesterolu

Z cholesterolem również zmaga się wielu z nas, choć tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego, jak to wpływa na nasz ogólny stan zdrowia. Aby cieszyć się dobrym stanem naszego serca, jego poziom we krwi powinien być optymalny. Kasza jaglana zalicza się do produktów bogatych w błonnik, więc spożywając ją regularnie, możemy obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz podnieść poziom tego dobrego (HDL).

Oczyszczenie organizmu

Do licznych właściwości kaszy jaglanej należy także zaliczyć oczyszczanie organizmu. Proso zawiera ogromne ilości antyoksydantów, a więc może być stosowane osłonowo przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do chorób nowotworowych. Dodatkowo tak duża ilość substancji przeciwutleniających pomoże w naturalny sposób oczyścić organizm z wszelkiego typu toksyn, a w szczególności tych, które znajdują się w nerkach i wątrobie.

Makroskładniki

Warto również zwrócić uwagę na samą wartość odżywczą kaszy jaglanej. Wystarczy jedna szklanka ugotowanej kaszy (około 175 g), by dostarczyć organizmowi 207 kalorii, 2 g błonnika, 6g białka, 41g węglowodanów oraz 2g tłuszczu.

Kasza jaglana – właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Przede wszystkim poleca się spożywanie kaszy jaglanej na śniadanie, gdyż jest lekkostrawna i sycąca. Podawać ją można w najróżniejszej formie. Można na przykład ugotować ją na mleku z dodatkiem bakalii i tym samym stworzyć sobie bardzo smaczny posiłek, który dostarczy energii i wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by spożywać ją również w innych porach dnia – jak na obiad czy kolację. Świetnie się komponuje z duszonymi mięsami, zupami ( w szczególności z krupnikiem) oraz w zapiekankach. Tak naprawdę można z niej wymyślić także wiele innych potraw, w tym także kotlety oraz desery z owocami . Wszystko zależy od inwencji twórczej oraz upodobania. Ważne, by o niej pamiętać i na dobre włączyć ją do naszej codziennej diety, bo naprawdę wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie i ma wartości odżywcze.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ