sobota, Lipiec 31, 2021

Zioła – moc ukryta w naturze

0
Zioła

W naturze kryje się wiele cennych składników o dobroczynnym dla człowieka działaniu. Czasem wystarczy wyjść na spacer w pobliżu domu, by znaleźć wartościowe zioła, które od wieków stosowane były przez naszych przodków. Dziś wielu z nas zapomniało już, jak dużo dobrego możemy dostać od natury. Systematycznie przypominają nam o tym dobre sklepy zielarskie, gdzie poza szerokim i zróżnicowanym asortymentem w postaci ziół o wielorakim działaniu dostępna jest też fachowa wiedza ukryta pod postacią krążących wokół tej tematyki książek.

Nie każdy ma możliwość samodzielnego zbierania ziół, które chciałby włączyć do swojego menu lub rozpocząć z ich pomocą kurację. Nie każdy też dysponuje odpowiednią wiedzą, by decydować się na ich zbieranie. Jeśli należysz do tej grupy, nie ryzyku! Zamiast wybierać się na samodzielną wyprawę po zioła, odwiedź sklep zielarski https://evital.pl. Znajdziesz tam aromatyczne przyprawy, olejki do aromaterapii, produkowane w oparciu o naturalne składniki kosmetyki, a suplementy diety i zioła.

Dla zdrowia…

Decydując się na stosowanie ziół o prozdrowotny działaniu, możesz przyjmować wybrane z nich albo mieszanki przygotowane z myślą o konkretnych dolegliwościach. Ich działanie może być bardzo szerokie i zróżnicowane. Znalezienie ziół, które będą wspierać leczenie konkretnej dolegliwości, nie powinno być więc trudne. Stosując zioła, możesz wspomagać proces leczenia różnych schorzeń, a przy niektórych, lżejszych dolegliwościach całkowicie ograniczyć się do ziołoterapii. Stosowanie odpowiednich produktów ziołowych pomoże w pozbyciu się zgagi, ukoi nerwy albo wspomoże trawienie. Na rynku dostępne są zioła o działaniu wykrztuśnym, kojącym oparzenia, odkażającym, przeciwrobaczym, wspomagającym apetyt, moczopędnym, rozkurczowym i wielu innych. Potrafią wspomagać i regulować pracę narządów wewnętrznych. Niektóre z nich wykazują wielokierunkowe działanie.

Dla urody…

Na bazie naturalnych składników pochodzenia roślinnego produkowane są nie tylko mieszanki ziołowe, ale również kosmetyki. Całkowicie bezpieczne, a do tego skuteczne cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Wśród takich naturalnych kosmetycznych produktów znajdą się zarówno pasty do zębów i żele do mycia ciała, jak i kremy oraz kosmetyki do makijażu. Dla wielu pań stanowią one doskonałą alternatywę dla produktów z konserwantami i innymi związkami, które mogą negatywnie oddziaływać na człowieka.

Dla smaku…

Warto pamiętać, że zioła równie często co w terapiach leczniczych oraz kosmetologii, wykorzystywane są też w kuchni – i to z doskonałym skutkiem. Dodane do potraw nadają im niepowtarzalnego smaku i – co bardzo istotne – w większości przypadków mają korzystny wpływ na ludzki organizm. A ponieważ jest ich naprawdę sporo, to i gama smaków, jaka może towarzyszyć przygotowywanym potrawom, jest niezmiernie szeroka. Lubczyk, bazylia, majeranek, oregano, rozmaryn, szałwia, mięta, melisa i wiele, wiele innych.

Zioła mogą pojawiać się w naszym życiu pod wieloma postaciami. Obecne są w kosmetykach, żywności i stosowane w ziołoterapii. Warto czerpać z nich pełnymi garściami, bo mogą wnieść do naszej codzienności dużo smaku i zdrowia.

Jak schudnąć na lato?

0
Jak schudnąć na lato

Czy wiesz, że jednym z najczęściej powtarzanych tzw. noworocznych postanowień jest właśnie to, by do lata móc zgubić zbędne kilogramy i zyskać idealną sylwetkę? Najczęściej motywacja do osiągnięcia tego celu spada już po pierwszym miesiącu zmagań. Zdarza się również, że wybieramy nieodpowiednie diety, realizujemy złe treningi, których skutki są marne. Chcesz zgubić nadmierną tkankę tłuszczową? Zrób to z głową i bez efektu jojo.

Poproś o profesjonalną pomoc

Odchudzanie nigdy nie powinno odbywać na „własną rękę”, dokładnie tak samo jako uprawianie aktywności sportowej przez amatorów. Idealna figura na lato może stać się faktem, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio się do tego celu przygotujemy, a dążenie do jego realizacji będzie przebiegać przy uwzględnieniu indywidualnych preferencji.

Konieczna jest wizyta u dietetyka. To ten specjalista zleci potrzebne badania, dokona niezbędnych pomiarów tkanki tłuszczowej i innych parametrów, a dopiero później zaproponuje indywidualną dietę. Ta musi być dopasowana do stanu zdrowia pacjenta, trybu jego życia, zamierzonych efektów, ale i preferencji żywieniowych. Na nic zdają się głodówki, tzw. diety cud czy diety oczyszczające. Jeśli będziemy stosować je nieodpowiednio, wyrządzają więcej szkód, aniżeli korzyści. Owszem, stracimy szybko zbędne kilogramy, ale te wrócą do nas bardzo szybko i to z nawiązką. Do tego wycieńczymy własny organizm.

Dieta odchudzająca zawsze idzie w parze z aktywnością fizyczną. Tylko łącząc te dwa elementy, możemy rzeczywiście odnieść sukces. Na jaki sport warto się zdecydować? Przede wszystkim na dyscyplinę, którą lubimy, której uprawianie daje nam przyjemność, ale i pozwala naprawdę schudnąć. Najlepiej zdecydować się na trening personalny z doświadczonym instruktorem. To on dobierze harmonogram zajęć, będzie czuwał nad prawidłową techniką wykonywanych treningów i zmotywuje, kiedy nasza wydajność spadnie.

Zmień myślenie

Jeśli wiesz już, jak postąpić, kiedy chcesz zgubić nadmierne kilogramy i móc cieszyć się doskonałą sylwetką na lato, warto także wpływać pozytywnie na własną motywację. Musisz wiedzieć, że tylko działania regularne, prowadzone w długim okresie i konsekwentne przyniosą oczekiwane rezultaty. Odchudzanie to długi, nierzadko męczący proces pełen wyrzeczeń. Jeśli myślisz, że zastosowanie głodówki pozwoli Ci osiągnąć idealną figurę, jesteś w błędzie. Gubienie nadmiernych kilogramów ma być przede wszystkim zdrowe. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zauważysz większych efektów w ciągu pierwszego miesiąca stosowania programu odchudzającego, te przychodzą najczęściej nieco później.

Priorytetem jest zmiana nawyków żywieniowych i zmiana stylu życia. Zdrowa, zbilansowana dieta pozbawiona tłuszczu, cukru i fast foodów powinna być stosowana na co dzień, tak samo jak treningi na siłowni czy krótki jogging. Tylko wtedy osiągniesz zamierzony cel, utrzymasz jego efekty i zapewnisz sobie doskonały stan zdrowia. Weź pod uwagę, że o ciało warto dbać nie tylko na lato, ale przez cały rok.

Czym objawia się skręcenie stawu skokowego?

0
skręcenie stawu skokowego

Do najczęstszego urazu układu kostno mięśniowego należy skręcenie stawu skokowego, czyli skręcenie kostki. Praktycznie każdy z pacjentów dobrze wie, z czym to się wiąże, nawet jeśli nigdy nie miało skręconej kostki. To jednak wygląd i ból, którego nie sposób zapomnieć.

Jakie są objawy skręcenia stawu skokowego?

Kiedy torebka stawowa zostanie uszkodzona, może nastąpić kilka sytuacji, które powinny zasygnalizować pacjentowi zgłoszenie się do szpitala. Kiedy pojawia się kilka z poniższych objawów, jest to oczywiście konieczne:

 • opuchlizna i zasinienie wokół kostki,
 • ograniczenie ruchomości w obrębie kostki,
 • krwiak,
 • ból w każdej pozycji,

To są jedynie przykłady najpopularniejszych objawów, które można jeszcze na spokojnie uzupełnić. Skręcenie stawu skokowego trudno pomylić z czymś innymi, szczególnie, że przy samym zerwaniu następuje charakterystyczne szarpnięcie lub też chrupnięcie połączone z dotkliwym, ostrym bólem.

Tego rodzaju uraz został podzielony na kilka stopni intensywności. W tym przypadku stopień pierwszy to częściowe uszkodzenie wiązadeł. Drugi stopień to uszkodzenie więzadła i torebki stawowej. Trzeci stopień to całkowite zerwanie torebki stawowej, a więc jest to stopień najpoważniejszy.

Gdzie zgłosić się do dobrego ortopedy?

Najlepszy ortopeda Warszawa prywatnie przyjmujący to oczywiście specjalista zatrudniony przez CM Gamma, które jest przygotowane na każdą okoliczność, począwszy od diagnostyki poprzez wywiad z pacjentem, aż po wdrożenie leczenia operacyjnego lub też farmakologicznego.

Odpowiednie podejście naszych specjalistów pomoże pacjentom szybko wyjść z niewygodnej sytuacji, jaką jest borykanie się z bólem kręgosłupa, czy innej części układu ruchu.

Jak postępować w przypadku skręcenia kostki?

Głównym zaleceniem lekarzy jest odpoczynek, dlatego nie należy się forsować, aby w żaden sposób, nie pogłębić swojego urazu. W trakcie rekonwalescencji należy chronić urażony staw. Warto też położyć na opuchnięte miejsce kompres chłodzący. Kiedy już opadną emocje, warto zapisać się do ortopedy w CM Gamma, który przyjrzy się chorej kostce.

To, o czym w żadnym przypadku nie można zapominać, to rehabilitacja. Bez nie da się powrócić do kondycji sprzed urazu. Nawet jeśli rehabilitacja miałaby trwać kilka lub kilkanaście dni, warto z niej skorzystać, aby zapewnić sobie dokładne zwieńczenie całego leczenia kostki.

Który lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy wybrać?

0
lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

Ból głowy, zęba czy też gorączka mogą spotkać każdego. Po jaki środek uśmierzający ból i obniżający temperaturę sięgnąć w zależności od sytuacji? Które substancje są najpopularniejsze? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Najpopularniejsze substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby w swoim życiu gorączki, bólu głowy czy też innej nieprzyjemnej boleści, choćby w przebiegu chorób wirusowych czy podczas przeziębienia. Przyczyny oraz natężenie dolegliwości bólowych bywają bardzo zróżnicowane jednak nie zawsze mijają one samoistnie. Utrzymujący się ból potrafi negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Z kolei w przypadku długo utrzymującej się wysokiej temperatury ciała np. w przebiegu przeziębienia czy grypy, należy dążyć do jej obniżenia. W takich sytuacjach sięgamy najczęściej po tabletkę przeciwbólową lub przeciwgorączkową. Substancjami wykorzystywanymi najczęściej w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych są paracetamol oraz ibuprofen. Chociaż ich działanie jest do siebie zbliżone, warto znać dzielącej je różnice, aby móc zastosować odpowiednią substancję w zależności od konkretnej sytuacji.

Substancja łagodna dla żołądka

Jedną z substancji wykorzystywanych w celu zmniejszenia gorączki oraz złagodzenia bólu jest paracetamol – https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/paracetamol-500-mg. Substancja ta stosowana jest w celu zmniejszenia bólu różnego pochodzenia, gorączki w przebiegu na przykład grypy lub przeziębienia, któremu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Wykazuje ona cechy zbliżone do ibuprofenu, jednak w przeciwieństwie do niego pozbawiona jest działania przeciwzapalnego. Ponadto leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z zawartością tej substancji są stosunkowo łagodne i nie wykazują drażniącego działania na żołądek, co jest dobrą informacją szczególnie dla osób, które zmagają się z dolegliwościami ze strony tego narządu. Ta substancja przeciwbólowa stanowi dobrą alternatywę dla tych osób, które z różnych przyczyn nie powinny stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dodatkowe działanie przeciwzapalne

Inną popularną substancją czynną leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych jest ibuprofen. Należy on do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych.  Podobnie jak paracetamol, również ibuprofen charakteryzuje się dobrym działaniem uśmierzającym ból oraz obniżającym gorączkę i jest często wybierany w przypadku wystąpienia bólu różnego pochodzenia, m.in. bólu zębów, mięśni, głowy czy stawów. W przeciwieństwie jednak do tej pierwszej substancji, ibuprofen charakteryzuje się dodatkowym działaniem przeciwzapalnym. Wskazaniem do stosowania ibuprofenu są bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz gorączce różnego pochodzenia.

Letni makijaż idealny na upalne dni – zobacz jak go wykonać

0
Letni makijaż

Latem makijaż też może wyglądać pięknie przez cały dzień. Idealny make-up na cieplejszą porę powinien być przede wszystkim lekki. Dzięki temu będzie wyglądał promiennie i zostanie na Twojej skórze przez cały dzień. Zobacz więc, jak wykonać taki makijaż w kilku prostych krokach. 

Większość z nas z niecierpliwością wyczekuje lata. Słońce i wysokie temperatury to coś wspaniałego, możemy wtedy nosić stylowe, zwiewne sukienki i ulubione szorty. Letnia pora ma jednak jedną wyraźną wadę, którą szczególnie mocno zauważają wszystkie miłośniczki makijażu. Podczas upalnych dni, make-up wręcz roztapia się na naszych twarzach. Jest to niezwykle niekomfortowe, sprzyja zapychaniu się skóry, a przede wszystkim wygląda niezbyt estetycznie. Niektórzy powiedzą, że najlepiej jest się wtedy po prostu nie malować. Nie każda z nas chce jednak z tego rezygnować. Zresztą po co, skoro wystarczy dobrać odpowiednie kosmetyki i oraz technikę ich nakładania, aby make-up wyglądał doskonale nawet podczas upałów. Jak wykonać idealny letni makijaż?

Naturalny makijaż twarzy — postaw na glow

Jaki makijaż na lato sprawdzi się najlepiej? Zasada jest dość prosta — im mniej, tym lepiej. Po prostu mając na buzi mniej kosmetyków, nie będzie ona obciążona, dzięki czemu skóra wydzieli mniej sebum, a Tobie znacznie łatwiej będzie wprowadzić drobne poprawki w ciągu dnia. Skoro lekki makijaż, to i lekki podkład. Może być to na przykład krem BB — koniecznie z filtrem SFP chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Potrzebujesz większego krycia? Wszystkie wypryski oraz przebarwienia pomoże Ci ukryć korektor. Pamiętaj, że w tym sezonie naturalny makijaż z efektem świecącej skóry jest prawdziwym hitem. Możesz więc dać tym razem pudrowi odpocząć.

Idealne brwi — jak je stylizować?

Brwi stanowią bardzo ważny akcent w makijażu. Są ramą oka, dzięki czemu świetnie je podkreślają. W tym sezonie modne są przede wszystkim brwi o naturalnym kształcie. Jeśli chcesz je ładnie wystylizować, wystarczy że pozbędziesz się po prostu zbędnych włosków rosnących poza łukiem. Przyda Ci się w tym celu nożyk do brwi. Następnie wystarczy, że lekko je przeczeszesz i utrwalisz za pomocą bezbarwnego żelu.

Wodoodporny makijaż oczu

Makijaż oczu to dla Ciebie podstawa i nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez choć lekkiego podkreślenia rzęs? Jeśli chodzi o tę strefę, największym problemem może okazać się tak zwany ”efekt pandy”. Aby go uniknąć, makijaż letni oczu najlepiej wykonuj po prostu przy użyciu tuszu wodoodpornego. Dzięki temu Twój make-up będzie nieskazitelny nawet podczas letniego deszczu.

Najlepsze salony depilacji laserowej w Katowicach

0
Najlepsze salony depilacji laserowej w Katowicach

Zbędne owłosienie, zwłaszcza latem, gdy pokazuje się więcej ciała, bywa wyjątkowo niewdzięczne w usuwaniu. Wrastające włoski, skaleczenia przy goleniu, bolesne pozbywanie się ich przy pomocy wosku – skończ z tym! Laserowe usuwanie włosów to również wybawienie dla pacjentów cierpiących na nadmierne owłosienie. Zobacz, dlaczego warto wybrać się do jednego z najlepszych salonów depilacji laserowej w Katowicach i raz na zawsze zapomnieć o uciążliwym obowiązku.

Depilacja laserowa w Katowicach – wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Przebieg zabiegu polega na wykorzystaniu urządzenia Lightsheer Duet, które emituje wiązkę światła UV o długości 800 nm. Znajdująca się wewnątrz włosa melanina pochłania światło lasera, które jest uwalniane przez laser diodowy, w efekcie czego włos wraz z cebulką ulega zniszczeniu. Co ważne z punktu widzenia pacjentki czy pacjenta, nowoczesne urządzenia świetnie radzą sobie z wykrywaniem stężenia melaniny w skórze. W wyniku tego procesu są w stanie lepiej dobrać własne ustawienia względem koloru skóry i dopasować moc promieniowania do potrzeb konkretnego użytkownika. Depilacja laserowa Katowice to dobry sposób, aby raz na zawsze pożegnać niechciane owłosienie. Pełna oferta wraz z adresami polecanych salonów, w których znajdziesz ekspertów w dziedzinie trwałej depilacji, znajduje się pod tym linkiem: https://depilacja.pl/salony/depilacja-laserowa-katowice/.

Depilacja przy użyciu lasera – ilu zabiegom należy się poddać?

Wiele osób chcących raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia zastanawia się, ilu tak naprawdę zabiegom powinny się poddać, aby uzyskać optymalne, najlepsze i – co ważne – trwałe efekty. Na pewno osoby te powinny nastawić się na co najmniej kilka zabiegów. Dlaczego usunięcie wszystkich włosów nie jest możliwe podczas jednej sesji? Wynika to przede wszystkim ze specyfiki życia włosa, które można podzielić na trzy etapy: fazę aktywnego wzrostu, przejściową i uśpienia. W czasie jednego spotkania możliwe jest pozbycie się do 30% owłosienia danego rejonu ciała. Wiązka lasera niszczy elementy włosa odpowiedzialne za wzrost. Radzi sobie najlepiej z tymi włosami, które aktualnie znajdują się w fazie wzrostu. Najłatwiej uzyskać trwały efekt na najciemniejszych włosach, których cebulki pochłaniają najwięcej promieniowania UV płynącego z lasera diodowego. W celu uzyskania optymalnych rezultatów zabiegu usuwania owłosienia niezbędnych będzie 5-8 zabiegów depilacji laserowej (ich liczba może zależeć od danej części ciała). Pomiędzy kolejnymi zabiegami depilacji laserowej powinno zostać zachowanych kilka tygodni przerwy.

Bezbolesna depilacja laserowa – jak się do niej przygotować?

Zabieg depilacji laserowej powinno się przeprowadzać na nieopalonej i niepodrażnionej skórze. Na kilka tygodni przed tym, jak planujesz depilację laserową, powinnaś zrezygnować zarówno z opalania na słońcu, stosowania samoopalaczy, jak też w solarium. Najbardziej optymalną porą poddania się tej procedurze jest okres jesienno-zimowy, kiedy skóra z zasady jest bledsza i istnieje większy kontrast pomiędzy nią a włoskami na ciele. Przed planowanym zabiegiem depilacją laserową włoski możesz ogolić przy użyciu maszynki. Niepożądane jest natomiast stosowanie kremów do depilacji. Okres karmienia piersią może być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu laserem diodowym.

Wegetarianizm i weganizm: co jest zdrowsze?

0
Wegetarianizm i weganizm

Interesuje Cię dieta bezmięsna, ale nie do końca wiesz, który rodzaj diety będzie dla Ciebie odpowiedni? Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój sposób odżywiania i czerpać płynące z niego korzyści zdrowotne, czy po prostu troszczysz się o los zwierząt, przygotowaliśmy porównanie diety wegetariańskiej i wegańskiej, aby zaprezentować Ci, czym się między sobą różnią i w jaki sposób wpływają na organizm.

Diety wegetariańskie najprawdopodobniej były stosowane już w 700 roku p.n.e[1]. Diety wegańskie są dużo młodsze, natomiast z każdym rokiem zyskują na popularności. Z badania przeprowadzonego w 2019 roku przez serwis Pyszne.pl wynika, że obecnie w Polsce już ponad milion osób przeszło na dietę roślinną, natomiast dwa razy więcej deklaruje, że przygotowuje się do przejścia na wegetarianizm lub weganizm[2]. Dla niektórych osób różnice między tymi dwoma dietami mogą być nieco niejasne, dlatego w pierwszej kolejności scharakteryzujemy każdą z omawianych diet.

Dieta wegetariańska

Według Towarzystwa Wegetariańskiego (z ang. The Vegetarian Society), wegetarianie to ludzie, którzy nie jedzą mięsa ani produktów ubocznych z uboju zwierząt[3], w szczególności:

 • podpuszczki, żelatyny i innych rodzajów białka zwierzęcego
 • tłuszczy pochodzących z uboju zwierząt

W większości przypadków wegetarianie spożywają jednak produkty odzwierzęce, które nie wymagają uboju zwierząt, między innymi:

 • jajka
 • produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt
 • miód

Wegetarianie zazwyczaj spożywają szereg owoców, warzyw, orzechów, nasion, zbóż i roślin strączkowych, a także „substytuty mięsa”, które pochodzą z tych rodzajów żywności. Jedną z odmian wegetarianizmu, dużo bardziej rygorystyczną jest weganizm.

Dieta wegańska

Weganie unikają spożywania jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Towarzystwo Wegańskie (z ang. The Vegen Society) definiuje weganizm jako sposób życia, który stara się wykluczyć, o ile jest to możliwe i wykonalne, wszelkie formy wykorzystywania i okrucieństwa wobec zwierząt, w zamiarze uzyskania pożywienia, odzieży bądź w innym celu[4]. Weganie ściśle unikają spożywania jakichkolwiek pokarmów i napojów, które zawierają:

 • mięso
 • drób
 • ryby i skorupiaki
 • jajka
 • nabiał
 • miód
 • podpuszczkę, żelatynę i inne rodzaje białka zwierzęcego
 • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego

Wielu wegetarian i wegan prowadzi styl życia, w którym unika nie tylko artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, ale również wyrobów skórzanych i produktów, które wymagają przeprowadzania testów na zwierzętach[5].

Trudności w stosowaniu diet roślinnych

Komponowanie codziennej diety bezmięsnej może na samym początku sprawiać pewne trudności. Zarówno wegetarianie, jak i weganie powinni zwracać uwagę na to, aby zachować prawidłową wartość energetyczną swojej diety i zapewnić sobie odpowiednią podaż białka, dzięki czemu możliwe będzie utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dietetycy przestrzegają, aby nie traktować nabiału jako zamiennika mięsa i nie przekraczać zalecanych, dziennych porcji spożycia. Zamiast mięsa na talerzu powinna znaleźć się porcja roślin strączkowych, wraz z dużą ilością surowych warzyw. Zawarta w warzywach witamina C powoduje lepsze wchłanianie żelaza, a tym samym zapobiega jego niedoborom[6].

Trudności wynikające z bycia wegetarianinem lub weganinem nie ograniczają się jednak tylko do kwestii komponowania posiłków, często mają wymiar społeczny. Osoby na dietach roślinnych, w szczególności weganie, muszą borykać się z różnego rodzaju stereotypami na temat preferowanego sposobu odżywiania. Często uznawani są za osoby stosujące wyniszczającą dietę, prowadzącą do powstawania groźnych niedoborów w organizmie. Jak jest naprawdę?

Jakie niedobory witamin i mikroelementów mogą występować u wegetarian?

Diety wegetariańskie i wegańskie są bardzo zdrowe i wpływają korzystnie na organizm, jednak w dietach roślinnych może brakować pewnych składników odżywczych. Najczęstsze i najbardziej niepokojące niedobory wśród wegetarian i wegan związane są z niską podażą witaminy B12, żelaza, wapnia, witaminy D i kwasów omega-3.

Wegetarianie wiele z tych składników odżywczych mogą znaleźć w jajkach i nabiale, natomiast weganie powinni czerpać je ze źródeł roślinnych. W przypadku obu diet zaleca się jednak suplementację witaminy B12, której nie można pozyskać w inny sposób niż z produktów pochodzenia zwierzęcego[7].

Z czego wynikają niedobory na diecie roślinnej?

Naukowcy z Mayo Clinic z Arizonie postanowili zbadać przyczynę powstawania niedoborów u osób na diecie roślinnej. Wyniki analizy[8] wskazują, że najczęstszą przyczyną pojawiających się niedoborów nie jest samo wykluczenie mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego, ale ogólnie źle skomponowana dieta. Badania przedstawiają również, że osoby na diecie roślinnej niestety spożywają dużo wysokoprzetworzonej żywności, a tym samym nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

Zbilansowana dieta to podstawa!

Synonimem zdrowego odżywiania jest prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza organizmowi niezbędnych substancji spożywczych. Niezależnie jednak od tego, czy stosowana dieta zawiera produkty pochodzenia zwierzęcego, czy nie, dopóki dostarcza niezbędnych składników odżywczych, może być zdrowa i nie będzie wywoływała żadnych niedoborów.

Dla osób, które są na diecie roślinnej albo planują przejść na wegetarianizm lub weganizm, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z cateringu dietetycznego. Posiłki w dietach pudełkowych układane są bowiem przez dietetyków, którzy doskonale wiedzą, co powinna zawierać dieta roślinna, aby miała pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz wygląd.

W Black Monkey Cooks również posiadamy specjalną ofertę diety pudełkowej dla wegetarian oraz wegan, które układane są w taki sposób, aby zagwarantować odpowiednią podaż kaloryczną i prawidłowe zbilansowanie posiłków.

Którą dietę roślinną wybrać?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, którą z diet należy wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Żadna z diet nie jest ani bardziej, ani mniej korzystna dla naszego zdrowia. Takie stanowisko zajęło Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne, wskazując że:

“Odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców”[9].

Jak widać diety wegetariańskiej i wegańskiej nie należy się obawiać. Co więcej, dieta roślinna obniża cholesterol, poziom glukozy oraz ciśnienie krwi, dzięki czemu zapobiega zawałom i miażdżycy. Instytut Żywności i Żywienia w Polsce również uznał dietę bezmięsną za bezpieczną[10]. Warto jednak pamiętać o tym, że tak samo jak w przypadku każdej innej diety najważniejsze jest jej prawidłowe skomponowanie.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_vegetarianism

[2] https://www.rp.pl/Ekonomia/310019879-Polacy-rezygnuja-z-miesa.html

[3] https://vegsoc.org/info-hub/definition/

[4] https://www.vegansociety.com/go-vegan/definition-veganism

[5] jw.

[6] https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/diety/10289805/jak-zbilansowac-diete-roslinna-przykladowe-menu-i-przepisy.html

[7] https://businessinsider.com.pl/lifestyle/jedzenie/jakie-sa-roznice-pomiedzy-wegetarianizmem-a-weganizmem/l7f218e

[8] https://jaoa.org/article.aspx?articleid=2488034

[9] http://www.andjrnl.org/article/S2212-2672(16)31192-3/fulltext

[10] http://wegemaluch.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1137&catid=113&Itemid=411

Tabletki Recigar – najskuteczniejsza metoda rzucenia palenia

0
Tabletki Recigar - najskuteczniejsza metoda rzucenia palenia

Palenie to zgubny nałóg, który nie tylko niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale przede wszystkim silnie uzależnia. Palacze nie potrafią się obyć się przysłowiowego dymka i często trudno im wytłumaczyć, że paląc narażają swój organizm na wiele chorób, które są ściśle związane z paleniem papierosów. Kiedy w końcu sami zaczynają zauważać negatywne skutki nałogu i chcą rzucić palenie, okazuje się, że nie jest łatwo wyrwać się z jego szponów. Sama silna wola często nie wystarcza. Na szczęście jest Recigar, tabletki które łagodzą głód nikotynowy i pomagają efektywnie rzucić palenie.

Zgubne skutki palenia tytoniu

Palenie papierosów to nałóg, który może doprowadzić do powstawania wielu poważnych schorzeń. Najbardziej obciąża układ oddechowy. Rak płuc to nie jedyna choroba dotykająca palaczy. W wyniku palenia tytoniu mogą pojawić się także inne, takie jak:

– astma oskrzelowa
– przewlekła obturacyjna choroba płuc
– rozedma płuc
– przewlekłe zapalenie oskrzeli

Niestety na tym nie kończy się długa lista chorób, za których pojawienie odpowiada nikotynizm. Palenie papierosów to bowiem nie tylko poważne schorzenia układu oddechowego, ale także układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, a nawet rozrodczego. Nie można nie wspomnieć o negatywnych skutkach dymu papierosowego na wygląd skóry, włosów czy też zębów. Nie warto zatem poświęcać zdrowia i urody, dla złudnej przyjemności, jaką jest przysłowiowy dymek.

Efektywne metody rzucania palenia

Rozstanie z nałogiem palenia tytoniu nie jest prostym zadaniem. Nikotyna zawarta w dymie papierosowym silnie uzależnia i już po kilku godzinach od wypalenia ostatniego papierosa, pojawia się głód nikotynowy i niestety niełatwo go pokonać. Wraz ze spadkiem poziomu nikotyny palacz zaczyna odczuwać nieprzyjemne rozdrażnienie, stres i napięcie psychiczne. Jeśli nie będzie w stanie przekierować swoich myśli na coś innego i nie pokona chęci zapalenia, jest duże prawdopodobieństwo, że sięgnie jednak po papierosa. Aby tak się nie stało, nie tylko musi zatem zająć ręce i unikać sytuacji, które silnie kojarzą się z paleniem, ale przede wszystkim dostarczyć organizmowi brakującej dawki nikotyny. Pomogą w tym tabletki na rzucenie palenia – https://recigar.pl/. Zawierają one substancję czynną, która efektywnie łagodzi głód nikotynowy, a tym samym skuteczne zmniejsza ryzyko sięgnięcia po kolejnego papierosa. Recigar jest produktem leczniczym, dzięki któremu można szybko, trwale i bezpiecznie rozstać się z nałogiem, a przede wszystkim raz na zawsze zaprzestać palenia papierosów.

Dla kogo rezonans magnetyczny całego ciała?

0
Dla kogo rezonans magnetyczny całego ciała

Rezonans magnetyczny (RM) należy do technik diagnostyki obrazowej. Znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie. Pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane w RM są nieszkodliwe dla organizmu. Dzięki temu badanie to jest nie tylko bezinwazyjne i skuteczne, ale także bezpieczne. Rezonans magnetyczny może być wykorzystany w celu zbadania określonych obszarów organizmu (np. głowy, serca, miednicy, ręki), jak i całego ciała.

Rezonans magnetyczny – zalety

Nie bez powodu rezonans magnetyczny jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych technik diagnostyki obrazowej. Wynika to z faktu, że:

 • jest badaniem nieinwazyjnym;
 • pozwala na uzyskanie wyraźnego oraz szczegółowego obrazu;
 • pole magnetyczne oraz fale radiowe wykorzystywane podczas badania są nieszkodliwe dla organizmu;
 • istnieje niewiele przeciwwskazań do jego wykonania (z RM nie mogą skorzystać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz posiadające metalowe ciało obce w organizmie,
 • np. endoprotezy ferromagnetyczne);

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego całego ciała

Rezonans magnetyczny całego ciała to badanie, podczas którego w krótkim czasie obrazuje się cały organizm (od głowy poprzez szyję, klatkę piersiową, jamę brzuszną, miednicę, a także układ mięśniowo-szkieletowy). Podczas badania powstaje zostaje około 2000 skanów całego ciała, które pozwalają na ocenę głównie tkanek kostnych oraz narządów miąższowych. Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała zaleca się w celu:

 • wczesnej diagnostyki zmian nowotworowych oraz oceny ich stopnia zaawansowania;
 • oceny przebiegu chorób, takich jak wieloogniskowe zapalenie szpiku i kości, wady naczyniowe oraz zespoły wieloogniskowe;

Wykonanie rezonansu magnetycznego całego ciała zalecane jest również w przypadku podejrzenia chorób neurologicznych oraz ortopedycznych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania (w przypadku podania kontrastu niezbędne jest jednak oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi). Należy jednak wziąć pod uwagę, że przeciwwskazaniem do jego wykonania jest rozrusznik serca oraz inne metalowe ciała obce w ciele. Ponadto jeśli niedawno mieliśmy wykonaną biopsję narządów jamy brzusznej lub piersi należy rozważyć przełożenie badania na późniejszy termin. Zazwyczaj zaleca się, aby odczekać 6-12 tygodni jednak w celu ustalenia dokładnego terminu dobrze jest skonsultować tę kwestię z lekarzem. Warto przy tym podkreślić, że rezonans magnetyczny może być badaniem wykorzystywanym również w grupie kobiet, które spodziewają się dziecka (w odróżnieniu od badania RTG). Z reguły jednak unika się wykonywania badania u pacjentek w pierwszym trymestrze ciąży i zaleca się, aby mimo wszystko skonsultowały się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym ciążę. Rezonans magnetyczny całego ciała można wykonać w LUX MED Diagnostyka.

Piśmiennictwo

1. Attariwala R, Picker W. Whole body MRI: improved lesion detection and characterization with diffusion weighted techniques.J Magn Reson Imaging. 2013; 38:253–268.
2. Greer M. L. C. Whole-body magnetic resonance imaging: techniques and non-oncologic indications. Pediatric Radiology.2018; 48:1348–1363.
3. Morone M, Bali MA, Tunariu N et al. Whole-body MRI: current applications in oncology.AJR Am J Roentgenol. 2017; 209: W336–W349.

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

0
Kiedy iść z dzieckiem do psychologa

W przeciwieństwie do minionych wieków, dziś dzieci traktowane są jako niezależne istoty ludzkie, których zdanie się liczy. Każdy młody człowiek to osobny byt, mający swoje przekonania i wartości. Niestety, świat dziecięcy potrafi nie być kolorowy i beztroski, a pełen problemów. Dzieci i młodzież, tak jak dorośli, mogą zostać dotknięci przez zaburzenia natury psychologicznej i wtedy nieoceniona może okazać się pomoc, jaką oferuje psycholog dziecięcy.

Kiedy warto rozważyć wizytę u psychologa?

Rodzic powinien czujnie obserwować dziecko, aby jak najszybciej wychwycić zachowania sugerujące, że konieczne będą konsultacje psychologa dla dzieci. Do takich sytuacji należą:

 • problemy w kontaktach z rówieśnikami,
 • chorobliwa nieśmiałość,
 • problemy z emocjami (takimi jak agresja),
 • zaburzenia snu lub łaknienia,
 • zmiany w zachowaniu, spowodowane zmianami w życiu (np. pojawieniem się na świecie rodzeństwa),
 • stany lękowe, fobie,
 • zachowania autoagresywne,
 • problemy z nauką.

Gdzie szukać pomocy dla dziecka?

Pod względem psychiki dziecko znacząco różni się od dorosłych. Z tego powodu zwyczajny psycholog nie jest w stanie udzielić pomocy tak dobrze, jak specjalista w dziedzinie psychologii dzieci i młodzieży. W czasie poszukiwania odpowiedniej placówki należy zwrócić uwagę, czy oferuje konsultacje psychologa dla dzieci. Umówić się z takim lekarzem można na przykład w Poradni zdrowia psychicznego „Harmonia”, której oddziały znajdują się w Warszawie i we Wrocławiu.

Jak wygląda wizyta i na co się przygotować?

Na pierwsze spotkanie z psychologiem dziecięcym zapraszani są tylko opiekunowie. Ich zadaniem jest nakreślenie problemu dotykającego dziecko. Młody człowiek nie jest obecny przy tej rozmowie, aby zapewnić rodzicom pełną swobodę w trakcie przeprowadzania wywiadu. Dzięki temu psycholog otrzymuje informacje niezbędne do przygotowania terapii. Następnie dochodzi do spotkań z dzieckiem. W zależności od wieku, składają się w różnym stopniu z zabawy i rozmowy. Rodzice nie są obecni w trakcie, jedynie pod koniec zajęć otrzymują ich krótkie podsumowanie. W czasie terapii psycholog czyni obserwacje, które później przedstawia opiekunom na wizycie podsumowującej wraz z dalszymi zaleceniami, do których często należą:

 • skierowanie na dalszą terapię psychologiczną,
 • skierowanie na dalsze badania (np. logopedyczne),
 • skierowanie rodziców na warsztaty zwiększające kompetencje wychowawcze,
 • wskazówki dotyczące środków wychowawczych,

Psycholog nie ocenia rodzica, lecz stara się mu pomóc wychować zdrowe i szczęśliwe dziecko. Szukanie pomocy i uczęszczanie na terapię w dzieciństwie może uchronić przed problemami w wieku dorosłym. Dlatego warto zadbać o zdrowie psychiczne, które jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne.